


Den 6 november samlades ett hundratal elever, företagare och kommunrepresentanter på Ullvigymnasiet i Köping för att ta emot certifikatet för att bli Teknikcollege Västra Mälardalen.
Skolorna och kommunerna som tog emot certifikatet var Ullvigymnasiet i Köping, Vasagymnasiet i Arboga och Ulvesundsgymnasiet i Kungsör. KAK - Kungsör-Arboga-Köping, har en lång historia som industriregion med företag som grundades för över 150 år sedan till idag nya teknikintensiva företag. Ulf Stålberg, ordförande för styrgruppen i Teknikcollege Västra Mälardalen berättade att gemensamt för dessa företag idag är att de är konkurrenskraftiga på en internationell marknad. Men för att hålla en fortsatt höga kvalitet är behovet stort av kompetent arbetskraft. -Därför är intresset och förväntningarna stora hos företagen i regionen på Teknikcollege.
Han fortsatte att i sitt inledningstal att behovet finns för en förändrad teknikutbildning. Det gäller att kunna söka nya vägar för att förändra teknikutbildningar, hög kompetens är vapnet, och det är Teknikcollege. Han fortsatte att i sitt inledningstal att behovet finns för en förändrad teknikutbildning. Det gäller att kunna söka nya vägar för att förändra teknikutbildningar, hög kompetens är vapnet, och det är Teknikcollege.
Ola Asplund från IF Metall och Johan Ancker från Teknikföretagen delade ut certifikaten till de tre skolorna under det gemensamma namnet Teknikcollege Västra Mälardalen. Ola Asplund berättade i sitt anförande att endast 1000 elever gick industriprogrammet i slutet av 90-talet i en bransch med 700 000 anställda och höga framtida pensionsavgångar. För fyra år sedan kläcktes idén om ett nytt utbildningssätt för teknikutbildningarna för att höja kvaliteten och attraktionen - Teknikcollege.
Johan Ancker fortsatte att det man ser i media om industriföretag och fack är oftast att en oenighet råder om löner och liknande, men när det gäller teknisk yrkesutbildning har man samma syn och är ense. Tillsammans startade man satsningen på Teknikcollege och idag pratar man om att dra igång Teknikcollege i närmare 100 kommuner i landet.
-Teknikcollege Västra Mälardalen är den första mindre region som får certifikatet Teknikcollege, förklarade Johan Ancker. - Nytt är att tre kommuner och tre skolor samkör utbildningar och de får nu godkännandet Teknikcollege på tre år, fortsatte han.
Kommunalrådet Elisabeth Salomonsson från Köping menade att detta är en stor dag för våra kommuner och att det är en utmaning att starta Teknikcollege. Olle Ytterberg, kommunalråd i Arboga, tyckte att det nu har en naturlig plats skapats för skolutveckling och för företagen kompetensutveckling. - Jag önskar att Teknikcollege fanns för 20 år sen när jag började i industrin. Ingvar Fundin, tidigare Skolchef i Kungsör fortsatte -industrin har behov av mycket kompetent arbetskraft och det blir av nu.
Totalt kommer cirka 160 elever att gå Teknikcollege som kommer att få en industriteknisk inriktning. På Ullvigymnasiet i Köping och på Ulvesundsgymnasiet i Kungsör kommer eleverna på Teknikcolleges att kunna läsa design, verkstadsteknik, CAD/CAM och CNC. I Köping finns även ett nära samarbete med Volvo Köping i det specialutformade programmet Volvo Tekniska gymnasium. Vasagymnasiet har inriktning på svets med möjlighet att ge behörighet till Europasvetsare enligt EWF - Europanormerna European Welding Federation.
