Logotype
Intressenter & lärare
Studerande
TC Dalarna

Teknikcollege Dalarna säkrar kompetensförsörjningen

Teknikcollege Dalarna certifierades som region den 30 maj vid en invigningscermoni på Högskolan Dalarna. Det blev en dag med certifieringar på tre olika platser i Dalarna -  till regionen, till två regionområden och till flera skolor. Vad som påpekades vid alla tillfällen från alla parter var att Teknikcollege är viktigt för kompetensförsörjningen i Dalarna.

Nedan kan du även lyssna på vad som sades och se på bildspel från de tre certifieringarna samt läsa vad media skriver.

Arvo Sarenbrant, som är processledare för TC Dalarna, berättar här tillsammans med Karin Wigert, ordförande för den regionala styrgruppen, om hur arbetet i Dalarna är strukturerat och varför näringslivet satsar.

Arvo förklarar att denna nya TC region är uppdelad i fyra områden varav två fick certifikat och flagga den 30 maj. Det ena av dessa två TC-områden är Teknikcollege Västerbergslagen som fick certifikat och flaggor för utbildningar på skolorna Västerbergsslagens utbildningscentrum samt ABB Industrigymnasium i Ludvika. Det andra är Teknikcollege Dalälven, som består av flera kommuner, fick certifikat och flaggor för utbildningar på skolorna Hushagsgymnasiet och Erikslundsgymnasiet i Borlänge samt Haraldsbogymnasiet i Falun.
 
- I nästa omgång satsar vi på att områdena Ovansiljan med Mora, Orsa och Älvdalen samt Västerdalarna med Malung, Vansbro och Rättvik får sina certifikat, berättar Arvo Sarenbrant som även är projektledare för TC Västerbergslagen.
 
Arvo tror att ett fullt utbyggt Teknikcollege Dalarna ska kunna ha minst 250 elever per årskull på gymnasienivå.
 

Arvo Sarenbrant och Karin Wigert

Arvo Sarenbrant och Karin Wigert


Den regionala styrgruppen, där Karin Wigert är ordförande, består av två företagsrepresentanter och en skolrepresentant från varje område.
 
Varför näringslivet i Dalarna satsar på Teknikcollege beror på behovet av långsiktig konkurrenskraft. Detta menar Karin som till vardags arbetar som personalchef på ABB i Ludvika.
- Det är viktigt att säkra kompetensförsörjningen och det är med kompetens som företagen här i Dalarna kan konkurrera i framtiden. Ska vi fortsätta ligga i tätposition, som exempelvis ABB i Ludvika gör, är det en överlevnadsfråga att fixa kompetensförsörjningen.
 
Teknikcollege är en vital del för att lyckas med detta och för att säkra de tekniska utbildningarna i Dalarna, enligt Karin.
 
- Det vi fått idag med Teknikcollege är en kvalitetsstämpel, men resan har bara börjat och vi är inte i mål ännu. Egentligen kommer vi aldrig i mål utan detta ska vara en ständig utveckling som ska pågå för att vi hela tiden ska ligga i framkant.

Arvo berättar att ett sätt att möta företagen i Dalarna är den satsning som görs på Yrkesbaserat lärande (YBL). YBL bygger på Robert Höghielms, professor vid Stockholms universitet, forskning om hur ett lärande mellan en utbildningsanordnare och företag kan bli optimalt. Handledare vid företagen får via denna satsning handledarutbildning av Teknikcollege tillsammans med Högskolan Dalarna.
 
Karin förklarar att de har lång erfarenhet av att handleda praktikanter på företagen i Dalarna. Vad de gör nu med YBL är att lyfta det ännu en nivå och kan släppa in praktikanterna ännu mer i verksamheten. Hon liknar det som en treenighet - att företaget, läraren och eleven tillsammans blir skola.

Bildspel och referat

I media efter certifieringarna

Kontakt:


Arvo Sarenbrant
Processledare Teknikcollege Dalarna
arvo.sarenbrant@vbu.ludvika.se
0240-86554