Logotype
Intressenter & lärare
Studerande

Cetifieringsdag för TC Sydöstra Sörmland

Jazz och tårta när Sydöstra Sörmland  certifierades som 22:a region inom Teknikcollege.  Det är unikt att tre gymnasieskolor samarbetar på detta sätt, speciellt när det handlar om en kommunal skola och två friskolor, menade rektorn för Nyköpings gymnasium.

Representanter från näringslivet, politiken, facket och skolan fanns på plats när Teknikcollege Sydöstra Sörmland certifierades på Utvecklingscenter Friskola i Oxelösund den 2 december. Ett 50-tal gäster deltog och lyssnade till Agneta Wikblom från Länsstyrelsen, Mats Larsson, styrgruppens ordförande och gymnasiechef i Nyköpings kommun samt Erik von Heland, Teknikföretagens representant. Adela Martinovic från Riksföreningen TC Sverige hälsade gymnasieskolorna Framtidsgymnasiet, Nyköpings gymnasium och Utvecklingscenter Friskola välkomna in i TC-familjen som nu består av 22 regioner.

Stefan Sjökvist och Jan Olsson från Industrikommittén delar ut certifikatet

Stefan Sjökvist och Jan Olsson från Industrikommittén delar ut certifikatet

Representanter för Industrikommittén Stefan Sjöqvist, IF Metall och Jan Olsson, Industriarbetsgivarna delade sedan ut de åtråvärda flaggorna och certifikaten som mottogs av rektorer och elever från respektive skola.
 
Certifieringen firades sedan med kaffe och Teknikcollegetårta och jazzmusik framfört av elever på Utvecklingscenter Friskola och Tessinskolan. Cermonin avslutades ute på skolgården då flaggan hissades till fanfar och tre salut med efterföljande fyrverkeri.
 
- Det känns väldigt roligt att vi på så kort tid har samarbetat på så många olika plan. Genom Teknikcollege kommer vi att kunna höja kvaliteten på utbildningarna och göra regionen mer attraktiv för näringslivet. Nu har regeringen precis meddelat att den fyraåriga Teknikutbildningen på Gymnasienivå kommer att återinföras. Det är extra roligt, säger Mats Larsson, strygruppens ordförande.
 
Sabina Johansson är elevrepresentant för Utvecklingscenter Friskola. Hon går på Bygglinjen och tänker bli målare.
- Jag tycker att tjejer borde våga testa en yrkesutbildning för det här är faktiskt roligt! Det skulle vara ännu roligare om det var fler tjejer på skolan.

Det är unikt att tre gymnasieskolor samarbetar  på detta sätt, speciellt när det handlar om en kommunal skola och två friskolor. Nu ska vi invigning på vår egen skola.  Vi ska hissa flagga och äta tårta tillsammans  med de 260 elever som går på Nyköpings  Gymnasium, berättar Otto Tuxen-Meyer,  rektor på Nyköpings gymnasium.